Jak przygotować się do porodu: Poradnik przygotowujący ciało, umysł i duszęPoród jest naturalnym procesem, ale dla wielu kobiet może być wyzwaniem i nerwowym doświadczeniem. Rodzenie po raz pierwszy nigdy nie jest łatwe i to normalne, że czujesz niepokój. Pierwszym krokiem do przygotowania się do porodu jest uznanie, że ten moment nadejdzie szybciej niż myślisz, co oznacza, że powinnaś zacząć przygotowywać się psychicznie i fizycznie tak szybko, jak to możliwe. Jeśli jesteś mamą po raz pierwszy lub planujesz mieć więcej dzieci w przyszłości, poród naturalny jest najlepszym rozwiązaniem - w końcu co może być lepszego niż sprowadzenie swojego dziecka na świat w tak piękny sposób? Jeśli jednak sprawy potoczą się inaczej, niż byśmy chciały, lub jeśli w trakcie porodu pojawią się pewne okoliczności (np. wszelkiego rodzaju komplikacje), nie zaszkodzi być poinformowanym o innych sposobach radzenia sobie z bólem porodowym i przyspieszenia porodu.

Ćwicz i jedz zdrowo

Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze mogą pomóc Ci opanować stres, poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii. Te działania mogą również pomóc Ci uzyskać formę, dzięki czemu będziesz bardziej przygotowana na fizyczne rygory porodu.

Jeśli jesteś przyszłą mamą po raz pierwszy, ważne jest, aby zacząć ćwiczyć, jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Regularne ćwiczenia pomogą przygotować Twoje ciało na zmiany fizyczne związane z ciążą, pomogą Ci poradzić sobie z dyskomfortem i bólem oraz zapobiegną chorobom związanym z ciążą, takim jak cukrzyca ciążowa. Jeśli ćwiczyłaś regularnie przed zajściem w ciążę, możesz kontynuować te same aktywności (takie jak bieganie, joga czy pływanie) przez cały okres ciąży, o ile nie wystąpią żadne komplikacje. Kiedy jednak zbliża się termin porodu, najlepiej przestawić się na ćwiczenia o niskim wpływie na organizm, takie jak spacery czy jazda na rowerze.

Zaufaj swojemu ciału

Przygotowując się do porodu, postaraj się zaufać swojemu ciału i uwierzyć w swoje możliwości. Twoje ciało przygotowywało się do tej chwili przez dziewięć miesięcy, więc możesz być pewna, że wie, jak wykonać swoje zadanie. Pamiętaj, że przechodziło już przez to wcześniej i przetrwało, więc możesz być pewna, że zrobi to ponownie.

Podczas ciąży wiele kobiet doświadcza różnego dyskomfortu i bólu, zwłaszcza w ostatnich etapach. Jest to całkowicie normalne i nie ma się czym przejmować, ponieważ Twoje ciało po prostu przygotowuje się do porodu i dodatkowego ciężaru, który będzie musiało dźwigać.

Jeśli odczuwasz ból, spróbuj się zrelaksować i głęboko oddychać, stosując techniki relaksacyjne, takie jak wizualizacje, medytacja, joga czy hipnoterapia. Metody te mogą pomóc Ci poradzić sobie z bólem, nabrać siły i energii od wewnątrz oraz przygotować się do porodu i macierzyństwa.

Techniki wizualizacji i oddychania

Wizualizacja to technika stosowana do relaksacji i łagodzenia bólu podczas porodu. Polega ona na wyobrażaniu sobie sytuacji lub scenariusza, który chcesz, aby się wydarzył, tak jakby miał miejsce w teraźniejszości. Istotne jest, aby podczas wizualizacji być w pełni skoncentrowanym i w chwili obecnej, a także będziesz musiała poświęcić czas na przygotowanie się do niej. Spróbuj wizualizować siebie w spokojnym i cichym otoczeniu, w otoczeniu ludzi, których kochasz i którym ufasz, a także stosując ćwiczenia oddechowe podczas porodu.

Oddychanie podczas porodu może pomóc Ci opanować ból i zrelaksować się. Podczas pierwszego etapu porodu możesz ćwiczyć technikę kontrolowanego oddychania zwaną paced breathing. Podczas skurczu weź jeden powolny oddech, wstrzymaj go tak długo, jak możesz, a następnie delikatnie wydychaj. Ponownie weź wdech, wstrzymaj oddech, a następnie zrób wydech.