Zrozumieć swoją ciążę: Położnictwo i czego możesz się spodziewaćPoród po raz pierwszy może być przytłaczającym doświadczeniem. Zazwyczaj wiąże się z wieloma niespodziankami, od skurczów po krwawienie poporodowe. W tym artykule przyjrzymy się temu, co dzieje się w przeciętnym procesie porodu i co musisz o nim wiedzieć. Nie wiemy dokładnie, jak nasi przodkowie rodzili w tamtych czasach, ale wiemy, że mieli znacznie wyższy wskaźnik śmierci podczas porodu niż kobiety dzisiaj. Dopiero po wynalezieniu nowoczesnej medycyny statystyki te znacząco się zmieniły. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda położnictwo i czego możesz się spodziewać w czasie ciąży.

Co to jest położnictwo?

Położnictwo to specjalność medyczna, która skupia się na ciąży, porodzie i opiece nad noworodkami. Położnicy to lekarze medycyny (MD), którzy specjalizują się w opiece nad kobietami i noworodkami. Są przeszkoleni w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń związanych z ciążą i porodem.

Położnicy również zapewnić opiekę prenatalną i dostarczyć dzieci. Są specjalnie przeszkoleni do radzenia sobie z wszelkimi komplikacjami, które mogą pojawić się podczas ciąży lub porodu.

Położnictwo jest jedną z najbardziej starożytnych dyscyplin medycznych, sięgającą czasów babilońskich i egipskich. Kobiety rodzą dzieci od czasu, gdy ludzie ewoluowali i musiały to robić bez pomocy nowoczesnej technologii medycznej.

Ciąża to proces, w którym embrion stworzony po zapłodnieniu jaja przez plemniki rośnie w płód, a następnie w noworodka. Ciało kobiety ciężarnej zmienia się, aby zaspokoić potrzeby rosnącego płodu. Podczas ciąży Ty i Twoje nienarodzone dziecko jesteście połączeni ze sobą poprzez łożysko, duży organ w Twoim brzuchu, który łączy płód z krwią i składnikami odżywczymi w Twoim krwiobiegu. Łożysko usuwa również szkodliwe substancje z krwi i przesyła je do płodu. Istnieją dwa sposoby na zajście w ciążę: stosunek płciowy lub zapłodnienie in vitro (IVF). Podczas stosunku seksualnego plemnik mężczyzny jednoczy się z jajeczkiem kobiety. W tym samym czasie plemnik mężczyzny i jajo kobiety znajdują się w jej jajowodzie i są gotowe do zapłodnienia. Plemnik i jajo łączą się w ciągu kilku następnych godzin.

Poród to proces, w którym płód jest wydalany z ciała kobiety, zwykle przy akompaniamencie skurczów mięśni macicy. Średnia długość ludzkiego porodu waha się od ośmiu godzin (dla matek po raz pierwszy) do 24 godzin lub więcej. Trzy fazy porodu to rozwarcie, wydalenie i wydalenie z łożyskiem.

  • W pierwszej fazie szyjka macicy rozszerza się, aby płód mógł przejść przez kanał rodny.
  • Następnie płód przechodzi przez kanał rodny. Ta faza nazywana jest wydalaniem.
  • W końcu łożysko oddziela się od macicy i zostaje wydalone z kanału rodnego.

Zrozumienie bólu porodowego

Ból porodowy jest spowodowany uwolnieniem oksytocyny, hormonu, który jest uwalniany w dużych ilościach podczas porodu. Oksytocyna jest produkowana przez organizm w odpowiedzi na ból i wyzwala skurcze mięśni macicy, co pomaga wydalić płód. Ból porodowy może wahać się od łagodnego dyskomfortu do niezwykle bolesnego odczucia. Czynniki, które mogą wpłynąć na intensywność bólu porodowego to m.in. czas trwania porodu, ilość odpoczynku pomiędzy skurczami, stan serca płodu oraz stan psychiczny matki.